Sposoby na popękane dłonie
Niska temperatura, suche powietrze, wiatr, częste mycie rąk oraz brak odpowiedniego nawilżenia osłabiają naturalną barierę ochronną skóry dłoni, zwiększając jej podatność na utratę wilgoci i odwodnienie. Spierzchnięta i sucha skóra ma tendencje do pękania. Na dłoniach mogą się więc pojawiać zarówno powierzchowne pęknięcia i zaczerwienienia, jak i głębsze, bolesne rany.
Jak skutecznie pielęgnować skórę dłoni? Jak przeciwdziałać jej pękaniu? Czy stosowanie drogeryjnych specyfików wystarczy?
Dlaczego skóra dłoni pęka?
Skóra dłoni jest narażona na przesuszenie i uszkodzenia, co wynika zarówno z jej budowy, jak i codziennej ekspozycji na czynniki zewnętrzne. Brak odpowiedniego nawilżenia, częsty kontakt z detergentami oraz niskie temperatury to główne, ale nie jedyne czynniki przyczyniające się do pękania skóry. Na kondycję skóry dłoni ogromny wpływ ma również nasza dieta. Niedobór witamin A, E, C oraz kwasów tłuszczowych omega-3 może powodować suchość skóry i zwiększać jej podatność na pękanie. Ponadto niewystarczająca ilość spożywanej wody sprawia, że skóra traci nawilżenie od wewnątrz, w efekcie czego staje się bardziej szorstka i osłabiona.
Popękane dłonie – Sposoby zapobiegania
Skuteczne zapobieganie pękaniu skóry wymaga wdrożenia odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych i ochrony dłoni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Bardzo ważną rolę dogrywa w tym przypadku regularne nawilżanie oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków.
Regularne nawilżanie i regeneracja
Jednym z najważniejszych kroków w profilaktyce pękającej skóry dłoni jest systematyczne nawilżanie i regeneracja. Warto wybierać kosmetyki bogate w składniki, które:
- głęboko nawilżają i wiążą wodę w skórze – np. kwas hialuronowy, gliceryna, betaina,
- odbudowują barierę ochronną – np. ceramidy NP, lanolina, naturalne oleje roślinne,
- chronią przed czynnikami zewnętrznymi – np. wosk pszczeli, olej rycynowy, masło shea,
- wspomagają regenerację i koją podrażnienia – np. witamina E, olej rokitnikowy, beta-glukan z drożdży.
Wymienione składniki aktywne znajdziesz m.in. w maści z ceramidami RATOWNIK®.
Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Ekspozycja na mróz, wiatr, suche powietrze czy detergenty ma równie negatywny wpływ na kondycję skóry dłoni, jak jej niewłaściwa pielęgnacja. Aby uniknąć problemów z pękającą skórą, warto stosować odpowiednią profilaktykę. Zimą i jesienią należy chronić dłonie przed zimnem korzystając z rękawiczek i stosując ochronne kremy barierowe, które zabezpieczą skórę przed wiatrem i niską temperaturą. Podczas sprzątania warto ograniczyć kontakt skóry z agresywnymi detergentami. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się rękawice gumowe lub lateksowe. Latem i w klimatyzowanych pomieszczeniach nie należy zapominać o regularnym nawilżaniu dłoni i nawadnianiu organizmu.